Позитивний образ тіла – гайдлайн

Post cover image

Однією з головних цілей Skate Ukraine є піклування про здоров’я, розвиток та благополуччя фігуристів. Фундаментальним у досягненні цього є формування безпечного та інклюзивного середовища для занять фігурним катанням. Skate Ukraine прагне досягнення фігуристами найвищого успіху у змагальному процесі і виставляє високу планку щодо фізичної, психологічної та емоційної безпеки та благополуччя своїх членів.

Цей гайдлайн з позитивного сприйняття тіла є фундаментальним для того, щоб усі члени Skate Ukraine мали чітке розуміння, які фактори впливають на образ тіла, які зміни відбуваються з ростом та розвитком, і щоб усі, хто має відношення до фігуристів могли пропагувати здорове та безпечне середовище для тренувань та змагань.

Всі спортсмени, тренери, сім’ї, чиновники, волонтери та працівники мають мати тренувальне чи робоче оточення, де прийнято говорити про їхні тіла з повагою та піклуванням. Мова, яку ми використовуємо щодо нашого тіла та тіл інших людей часто можуть мати великий вплив на сприйняття та почуття людини щодо себе та свого тіла. Дуже часто ці сприйняття та почуття можуть сильно впливати та загальне самопочуття спортсменів, на їх психологічне та фізичне здоров’я.

Цей гайдлайн має на меті встановити кордони того, що є прийнятним у мові та поведінці для тренерів, батьків, чиновників, волонтерів та персоналу, які працюють з фігуристами усіх вікових груп, категорій чи рівня розвитку. Ці кордони стосуються, але не обмежуються, щоденного тренувального оточення, тренувальних зборів, подорожей та змагань. Гайдлайн позитивного сприйняття тіла є важливим інструментом для допомоги у створенні позитивного, інклюзивного та взаємоповажного середоващя для усіх фігуристів. Створення тренувального та змагального оточення, що має акцент на благополуччі спортсменів також має позитивний вплив на емоційне, психологічне та фізичне здоров’я наших спортсменів також поза спортом.

Фігурне катання має давню історію проблем з позитивним ставленням до тіла та розладів харчової поведінки частково через високі спортивні вимоги, через природу естетичного аспекту суддівства, та думки і почуття про тіла фігуристів. Рідко існують прості відповіді і тут не існує одного рішення для всіх випадків. Незважаючи на найкращі наміри, слова, вчинки, інформація та поради можуть бути потенційно руйнівними для благополуччя, здоров’я, розвитку та спортивного успіху фігуристів. Ціль цього документу – впровадити настанови для випадків, які пов’язані з цими чутливими темами та питаннями що стосуються тіла.

Ми розуміємо, що зміна звичного ставлення та мови може бути складним процесом. Проте для Skate Ukraine це є життєво важливою задачею зробити все, щоб в Україні у тренувальному та змагальному оточенні відбувалась правильна комунікація стосовно цих питань.

Зміст

 1. Що таке образ тіла?
 2. Позитивний образ тіла
 3. Ріст та розвиток
 4. Оцінка будови тіла
 5. Харчування
 6. Тренування
 7. Комунікація та мова
 8. Запобігання
 9. Заключення

Що таке образ тіла?

Образ тіла це думки, почуття, переконання, ставлення та поведінка людини щодо свого тіла (Cash, 2014). Образ тіла складається з багатьох різних компонентів. Хоча найбільш важливими є позитивний та негативний образ тіла. Гайдлайн позитивного ставлення до тіла створений для допомоги у розвитку позитивного образу тіла і мінімізації негативного образу тіла.

Позитивний образ тіла

Перш ніж просувати позитивний образ тіла, важливо розуміти з чого складається і позитивний і негативний образ тіла. Експерти (Woods-Barcalow et al., 2010) включають до позитивного образу тіла наступні речі:

 • розуміння унікальності свого тіла та його функцій
 • прийняття свого тіла
 • відчуття комфорту, впевненості та щастя зі своїм тілом
 • акцент на сильних сторонах свого тіла, а не його недоліків
 • інтерпретація інформації про своє тіло у позитивному руслі

Дослідження доводять, що позитивний образ тіла захищає від певних фізичних та психологічних шкідливих для здоров’я факторів (Gillen, 2015). Позитивний образ тіла пов’язують з підвищенням піклування про себе та вищим рівнем впевненості у собі. Він також пов’язаний зі зменшенням депресивних симптомів. На додаток, позитивний образ тіла також може захищати від факторів, що призводять до шкідливих поведінок щодо харчування та розладів харчової поведінки (на кшталт невдоволення своїм тілом та прагнення схуднути) (Gillen, 2015)

Негативний образ тіла може бути описаний як невдоволення, переймання, хвилювання та стрес через своє тіло. (Thompson et al., 1999). Люди, що мають негативний образ тіла мають підвищений ризик емоційного стресу, негативних емоцій щодо себе та розладів харчової поведінки. (Thompson et al., 1999).

Спортсмени знаходяться ще більш в особливій групі ризику посиленого негативного образу тіла, особливо у так званих естетичних видах спорту як фігурне катання, гімнастика та стрибки у воду (Greenleaf, Petrie, Carter & Reel, 2009). Через специфічні для спорту вимоги (облягаюча форма, суддівськи компоненти, тощо) тіло людини часто виставлено напоказ. Як результат, спортсмени можуть отримувати допитливе ставлення до свого тіла від тренерів, суддів, членів сім’ї та суперників (Petrie & Greenleaf, 2012). На додачу, може бути контраст між тим який вигляд тіло спортсмена має для найкращого результату в спорті і тим, як воно вписується в нереалістичні та недосяжні соціальні стандарти краси (Petrie & Greenleaf, 2012). Нас щодня бомбардують фотографіями через соціальні мережі, журнали, телебачення та рекламу, які пропагують нереалістичні, недосяжні та майже штучні ідеали зовнішності. Часом, ті хто відчувають, що вони не дотягують до тих стандартів можуть відчувати симптоми пов’язані з негативним ставленням до тіла (невдоволеність тілом, негативні емоції, розлади харчування тощо), які часто є руйнівними для психологічного та фізичного здоров’я та досягнення спортивного результату (Streigel-Moore & Bulik, 2007).

Образ тіла є особливо важливою проблемою для молоді (від 13 до 24 років) (DSM-5, 2013). Враховуючи ранню спеціалізацію, яка вимагається у фігурному катанні, фігуристи знаходяться у ще більш підвищеній зоні ризику. Негативне ставлення до тіла та розлади харчування можуть бути як у дівчат, так і хлопців, тож ставлення до проблеми має бути уважним незалежно від статі спортсменів.

Як рекомендація, потрібно залучати досвідчених професіоналів до процесу підтримки ментального та фізичного розвитку у тренуваннях, плануванні навантажень, харчування, ментальної підготовки та відпочинку фігуристів. Вирішувати конкретні аспекти вигляду чи ваги фігуристів є неймовірно непростою і дуже чутливою задачею, і тут немає однієї простої відповіді. Є декілька важливих речей, які потрібно розглядати та впроваджувати для досягнення найкращого результату у здоров’ї та благополуччі фігуриста. Розуміння віку розвитку спортсмена, їх енергетичних та харчових звичок, планування та ціленаправленого тренування і оцінювання допоможуть підтримати позитивний образ тіла.

Ріст та розвиток

Ріст, дорослішання та розвиток – те, через що всі без винятку люди проходять – це складна взаємодія гормонів, поживних речовин та генетики. Пубертат характеризується численними фізичними змінами, які включають зріст, відкладення жирових тканин, кісток та м’язів, трансформацію мозку та появи вторинних статевих ознак (Wheeler, 1991). Швидкість росту дитини має значні наслідки щодо їх фізичного тренування, як позитивні так і негативні. Це не рідкість, що спортивний результат страждає під час цих змін. Більш детальна інформація про ріст та розвиток буде описаний у Довгостроковій моделі розвитку фігуристів Skate Ukraine.

Потрібно визнавати, що здобуття додаткової ваги та зміни у формі тіла є природньою частиною росту та розвитку людини. На розвиток тіла спортсмена впливає комбінація генетики, тренувань, харчування та оточення. Якщо у тренерів виникають тривоги щодо росту спортсмена, вони мають скерувати спортсмена до кваліфікованих професіоналів – лікаря, спортивного дієтолога тощо – який/а проконсультує спортсмена.

Оцінка будови тіла

Головною задачею оцінки будови тіла є вимірювання росту та розвитку спортсмена та моніторинг змін, які важливі для тренувального процесу та спортивного результату. Ці вимірювання можуть бути використані для розуміння повної картини поточного стану росту та дорослішання фігуриста, щоб програми тренувань, змагань та відпочинку могли бути адекватно адаптовані не лише під хронологічний вік, а й вік розвитку спортсмена. Для дорослих фігуристів, вимірювання будови тіла можуть бути використані для покращення тренувальних планів як на льоду так і поза льдом, щоб покращити результати (Balyi et al., 2013).

Оцінка будови тіла может включати вимірювання висоти, ваги, довжини кінцівок, ширини кісток, розмаху рук, обхвату та шкірних складок. Всі вимірювання мають бути проведені виключно досвідченими та сертифікованими антропометристами. Ці вимірювання мають бути проведені лише після адекватної навчальної сесії і після надання письмового дозволу від спортсмена та/чи батьків/опікунів, якщо спортсменам менше 18 років.

Вимірювання будови тіла для спортсменів до 16 років має носити виключно характер моніторингу їх росту та розвитку. Для спортсменів старших 16 років, вимірювання служать для продовження моніторингу росту та розвитку, і моніторингу здоров’я та спортивного результату.

Skate Ukraine не пробачає тренерам чи персоналу зважування фігуристів у щоденному тренувальному середовищі. Лише медичний працівник чи антропометрист має бути людиною, які моніторять вагу чи будову тіла фігуристів.

Харчування

Правильне харчування та адекватне отримання енергії є критичним для зростання та дорослішання фігуристів, їх здоров’я в цілому та їх спортивних результатів. Якщо є будь які тривоги щодо плану харчування чи харчових звичок фігуриста є обов’язковим проконсультуватися з професійним нутриціологом. Є велика і всезростаюча кількість інформації та дезінформації щодо харчування, яку легко дістати і легко неправильно використовувати. Фігуристи часто знаходяться поміж конфліктуючими філософіями щодо їжі, харчування і як підживлювати своє тіло енергією для спорту. Для правильного напрямку у створенні та моніторингу своїх планів харчування, важливо отримувати консультації нутриціолога.

Є значна різниця між пропагуванням здорового харчування та пропагуванням обмежень у харчуванні. Люди можуть використовувати певні плани харчування, що обмежують їх у споживанні тієї чи іншої іжі. І хоча ці плани інколи є потрібними, вони нерідко доводяться до крайнощів і спричиняють розлади харчової поведінки і є руйнівними для психологічного та фізичного здоров’я.

Адекватне підживлення тіла енергією потрібне для того, щоб фігуристи могли виконувати потрібні тренувальні навантаження, адаптуватись до фаз тренувального циклу та відповідати змагальним вимогам впродовж сезону. Якщо отримання енергії спортсменом недостатнє, вплив на результат може бути глибинним. Проте страждає не лише спортивний результат, але, що більш важливо, порушується багато потрібних для здоров’я функцій організму через нестачу енергії (такі як ріст кісток, серцевосудинна система, менструальний цикл, імунна система). Головними синдромами які є наслідками нестачі енергії у спортсменів є Тріада Спортсменок (Female Athlete Triad) та Відносний Дефіцит Енергії в Спорті (RED-S - Relative Energy Deficiency in Sport). (King, 2005). Діаграми нижче ілюструють наслідки для здоров’я як RED-S так і Тріади Спортсменок (Mountjoy et al, 2014). Тріада Спортсменок наразі відноситься до впливу на щільність кісток, менструальну функцію та харчові проблеми у спортсменок, а RED-S відноситься до негативних наслідкыв нестачі енергії для всіх спортсменів (і жінок, і чоловіків). RED-S також пояснює як саме низька наявність енергії може порушувати інші системи в тілі та його функціонування.

Діаграма 1. Наслідки для здоров’я у Відносному Дефіциті Енергії в Спорті (RED-S)

Діаграма 2. Симптоми Тріади Спортсменок у відношенні до RED-S

Тренування

Фігуристи поєднують широкий спектр вмінь зі зростаючою технічною складністю та презентацією впродовж програми довжиною від 2х до 4х хвилин. Щоб оволодіти технікою та виконувати тренувальний план, потрібний для того, щоб бути конкурентноспроможними, фігуристи мають постійно покращувати свої фізичні показники, такі як гнучкість, силу та витривалість (King, 2005) адекватні для їхнього рівню розвитку та дорослішання. Як наслідок, заняття поза льдом мають базуватись на віку розвитку, замість хронологічного віку.

Заняття поза льдом (такі як силові, швидкісні вправи, кардіо та інші) можуть допомагати запобігати травмам, які можуть бути спричинені великою кількістю стрибків, підйомів чи обертань, які є частиною щоденних вправ. Розвиток структурної витривалості тіла спортсмена та вміння витримувати навантаження щоденних тренувань є ключовим компонентом до здоров’я фігуриста та продовження спортивної кар’єри якнайдовше. Об’єм тренувань поза льдом має пильно моніторитись, щоб бути певними, що загальне навантаження на спортсмена адекватне для віку та ступені дорослішання спортсмена.

Комунікація та мова

До розладів харчування відноситься спектр неприйнятних харчових та споживчих практик, до яких належать дієти, обмеження харчування, субклінічні та клінічні розлади харчування. Часто може бути складно ідентифікувати спортсмена, що має розлади харчування чи страждає від симптомів негативного образу тіла. Ці симптоми часто не є видимі тим, хто навколо. Проблема не стільки у розладі харчування, скільки у думках, почуттях та сприйнятті свого тіла, що спричиняють ці розлади.

Думки про своє тіло, які спортсмени можуть тримати в голові, як правило сформовані оточуючими людьми. Часто сказані з найкращих міркувань, коментарі однолітків, тренерів, батьків, чиновників та персоналу можуть мати величезний вплив на фігуриста (McCann, 2007). Враховуючи це, вкрай важливо бути свідомим щодо вибору слів, коли йдеться про людину та її тіло. Наприклад, начебто безвинний коментар “спортсменка А має ідеальне тіло для фігурного катання” может бути негативним, формуючи уявлення у інших фігуристок, що для успіху лише один тип тіла є прийнятний.

Усі дорослі – і особливо тренери – мають незрівнянно велику владу над спортсменом. Неможна недооцінювати вплив, який вони мають над фігуристами.

Важливо знати головні типи харасменту і булінгу:

Булінг (та абьюзивна поведінка) - означає небажані фізичні, вербальні чи психологічні дії (чи іншу поведінку, наприклад, онлайн) іншою людиною, що свідомо чи підсвідомо, має на меті висміювання, обезцінювання, відчуження чи приниження іншої людини, без залежності від ієрархії влади та відношенню людиин одна до одної.

Харасмент - означає вчинення (або спробу чи погрозу вчинку) будь яких набридливих коментарів, поведінки, дій чи жестів, що є принижуючими, залякуючими, непристойни чи неприйнятними, і вчиняються людиною, що знає про їх небажаність. Це включає у себе також сексуальний і кримінальний харасмент.

Комунікація має відповідати правилу “на нашкодь”. Тож потрібно завжди бути дбайливими щодо коментарів та зворотнього зв’язку який надається спортсменам.

Потрібно уникати людей, що не вміють комунікувати з повагою чи тренувати без приниження та використання шкідливої мови.

Нижче наводяться практичні рекомендації щодо комунікації та мови:

 1. Всі можливі зусилля мають бути зроблені, щоб уникнути прямої критики чи коментарів щодо зовнішнього вигляду, форми, розміру чи ваги фігуриста – якою б сильною віра у те, що це на благо, не була. Спробуйте знайти шляхи сказати те саме у більш дієвий спосіб, що підтримує бажання спортсменів дослухатися та піклуватися про своє тіло.
 2. Слова на кшталт “товстий/а”, “жирний/а”, “великий/а”, “важкий/а”, “тонкий/а”, “як олівець” не повинні використовуватись для описання тіла фігуриста (разом з іншими подібними словами, що відносяться до бодішеймінгу та булінгу). Більш того, такі слова як “худенький/а” та “худорлявий/а” також краще уникати, щоб не підсилювати занепокоєність своїм тілом. Ці слова не можна вживати в розмові напряму до фігуристів. Мова та вибір слів мають значення і мають вплив. Використовуйте слова обережно та без засудження. Робіть акцент на якості виконання, а не на зовнішності чи вазі.
 3. Як критика, так і похвала зовнішності, тіла, форм, розмірів та ваги можуть бути шкідливими. Уникайте коментарів щодо тіла, і хваліть навички, виконання, силу, зусилля, наполегливість або інші речі, які не пов’язані з зовнішнім виглядом.
 4. Обговорення тіла спортсменів (незалежно від того чи це похвала чи критика) перед іншими людьми потрібно уникати. Порівняння з іншими тілами є шкідливими не тільки для самих спортсменів, а й для інших, що можуть чути ці розмови.
 5. Уникайте розмов з тренерами чи персоналом щодо харчових звичок чи тіла перед іншими спортсменами. Ці розмови мають бути приватними і, бажано, проводитись разом зі спеціалістами з харчування.
 6. Майте на увазі, що як людина, яка має вплив на учнів, те як ви говорите про воє тіло, вагу, харчування тощо, має вплив на спортсменів. Уникайте розмов про персональні деталі щодо цього зі спортсменами.
 7. Будь ласка, прийміть як факт, що ваш коментар чи слово може бути сприйнято не так, як ви це очікували. Потрібно розуміти, що багато факторів – таких як персональні проблеми, культурна різниця та життєвий досвід – можуть вплинути на інтерпретацію вашого коментаря.

Запобігання

Є багато речей, які можна зробити для зменшення розладів харчування та пропагування позитивного образу тіла у спорті. Враховуючи, що сприйняття тіла є складною темою, яке поєднує багато аспектів, потрібно використовувати різні підходи та ресурси. Це може бути планування харчування, навчальні ресурси, воркшопи з самосприйняття тощо. Проте через складну природу питання образу тіла у спорті, потрібне поєднане зусилля усіх чиновників, персоналу, тренерів, батьків та волонтерів, щоб знизити ризик негативного сприйняття тіла та розладів харчування.

Найкращим шляхом відстежувати та знаходити потенційні медичні проблеми та зменшити ризик проблем зі здоров’ям є щорічний медичний огляд професійного спортивного лікаря.

Проте найважливішими факторами, які можуть допомогти розвивати позитивний образ тіла у спорті є:

 • позитивний, людиноцентричний підхід до тренерства
 • позитивний соціальний вплив та підтримка від однолітків, тренерів, сімей, чиновників та персоналу до фігуристів усіх форм та розмірів
 • тренери, що роблять акцент на тому, що успіх залежить від мотивації та зусиль, а не від форми тіла чи ваги

Заключення

Цей документ – в процесі розвитку. З ростом кількості досліджень наше розуміння образу тіла в спорті покращується, цей документ буде поновлюватись з урахуванням нових знань. Він базується на канадських та американських дослідженнях та системі розвитку фігуристів і спортсменів.

Клуби Skate Ukraine можуть розповсюджувати цей документ серед своїх членів, знайомити з ними тренерів, спортсменів та учнів.

Follow us on social media