Autumn Talents Cup Ukraine 2021

Season 2021-22

Ice arena "Terminal", Brovary, Ukraine

October 27 - 28, 2021

Links:

Announcement Results ISU Event page Website

Results

Men
 Rank Details  
Short Program
55.07
2A 3.74
3Lz+2T 7.40
CCSp 0.00
3F x 6.36
StSq3 3.52
CCoSp3 3.30
FSSp4 3.00
TES: 
27.32
Components
PCS: 
27.75
Free Skating
116.47
3F 5.83
2A 3.85
3S 4.87
CCSp4 3.20
3Lo+1Eu+2S 7.03
3Lz+2T 7.20
3Lz x 4.92
2A+3T x 8.67
StSq3 3.74
CCoSp2 2.50
FSSp4 3.00
ChSq1 3.50
TES: 
58.31
Components
PCS: 
58.16

Short Program
57.94
3A 5.87
1Lz* * 0.00
CCSp4 3.31
3F+2T x 7.26
StSq3 3.74
CCoSp4 3.97
FSSp3 2.86
TES: 
27.01
Components
PCS: 
30.93
Free Skating
113.14
4T< < 3.80
1A 1.21
3Lz 6.49
StSq3 3.85
3Lz+2T 7.59
3F+1Eu<<+3Sq x << 8.44
FSSp4 3.30
3F<+2T x < 5.24
2Lo x 1.87
ChSq1 3.83
CCoSp4 3.97
FCSp3 2.71
TES: 
52.30
Components
PCS: 
61.84
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
55.50
3Lz+3T 10.30
3Aq 4.00
FCSp3 2.99
StSq1 1.98
3F x 4.77
CSSp3 2.69
CCoSpBV 1.19
TES: 
27.92
Components
PCS: 
28.58
Deductions: 
-1
Free Skating
93.99
3A 4.00
3A+REP 1.60
3Lz+1Eu+3S< < 8.66
FCSp3 2.99
StSq2 2.77
3F!< < 2.40
3Lzq+2T<< x << 4.57
3Lo<+3T<< x << 3.78
2A x 3.63
CCoSp2 2.50
ChSq1 2.67
CSSp3 2.60
TES: 
42.17
Components
PCS: 
53.82
Deductions: 
-2

Short Program
46.86
2A 3.52
3Lz+2T<< << 3.94
FCSp3 3.17
2F* * 0.00
CSSp2 2.30
StSq2 2.86
CCoSp3 3.40
TES: 
19.19
Components
PCS: 
27.67
Free Skating
101.01
2A+2T 4.60
3F+1Eu+2S 7.45
2Lz 2.10
CCSp3 3.27
ChSq1 3.83
2Lo+2T<< << 1.59
3Fq 3.71
2Aq 3.19
3S x 4.87
StSq2 2.95
FCCoSp2 2.75
CCoSp3 3.20
TES: 
43.51
Components
PCS: 
57.50

Free Skating
Referee Aniela Hebel-Szmak
Technical Controller Florence VUYLSTEKER
Technical Specialist Dmytro Dmytrenko
Assistant Technical Specialist Dorina SUPAK
Judge 1 Ubavka NOVACOVIC-KUTINOU
Judge 2 Ece ESEN
Judge 3 Natalia Kruhlova
Judge 4 Viktoriia SACHKOVA
Judge 5 Eva Szilagyi
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY
Short Program
Referee Aniela Hebel-Szmak
Technical Controller Florence VUYLSTEKER
Technical Specialist Dmytro Dmytrenko
Assistant Technical Specialist Dorina SUPAK
Judge 1 Ubavka NOVACOVIC-KUTINOU
Judge 2 Ece ESEN
Judge 3 Natalia Kruhlova
Judge 4 Viktoriia SACHKOVA
Judge 5 Eva Szilagyi
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY
Junior Ladies




 Rank Details  
Short Program
41.04
CCoSp3 3.40
3S+2Tq 4.74
2A 3.74
2F x 1.44
StSq2 2.60
CSp2 1.86
FSSp4 3.00
TES: 
20.78
Components
PCS: 
20.26
Free Skating
80.19
3T+2T 5.92
3Lo< < 1.96
3S+2T 6.03
CCoSp3 3.40
2A 3.85
3Tq 2.52
StSq2 2.86
2A+1Lo+2Lo x 6.05
FCCoSp2V 1.69
3S x 3.87
SSp4 2.83
TES: 
40.98
Components
PCS: 
41.21
Deductions: 
-2

Videos


Short Program
42.19
3S<+2Lo < 4.45
2F 1.80
FSSp2 2.61
StSq2 2.77
2A x 3.74
CCoSp4 3.97
LSp4 2.97
TES: 
22.31
Components
PCS: 
19.88
Free Skating
73.00
3S 4.73
3F<+1Eu+3S<< << 3.92
2A+2T 4.82
3T<< << 0.91
2Lo+2Lo 3.40
FCSp1 1.77
StSq3 3.63
2A< x < 2.46
2F x 1.98
CCoSp3V 2.55
FCCoSpBV 1.24
TES: 
31.41
Components
PCS: 
41.59

Videos


Short Program
43.41
3F!<< << 1.08
3S+2T 6.03
LSp4 3.24
StSq2 2.86
2A x 2.64
FSSp3 2.86
CCoSp3 3.30
TES: 
22.01
Components
PCS: 
21.40
Free Skating
68.07
3T< < 1.79
2A 3.52
2S 1.30
3T<<+REP << 0.26
LSp3 2.80
3S< x < 2.06
2A x 2.64
StSq2 2.86
2F+2T x 3.41
CCoSp4 4.08
FCCoSp2 2.75
TES: 
27.47
Components
PCS: 
41.60
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
40.62
3F 4.77
2A 2.53
FSSp4 3.80
2Lz+2T x 2.69
CCoSp3 3.60
StSq2 2.77
LSp3 2.40
TES: 
22.56
Components
PCS: 
20.06
Deductions: 
-2
Free Skating
67.49
2A 3.63
2F 1.38
FSSp4 3.80
2Lz+2T 3.40
StSq1 1.86
2F+1Eu+2S 3.66
3F< x < 2.54
CCoSp2 2.92
2Lz+Lo x 2.03
2S x 1.52
LSp2 2.15
TES: 
28.89
Components
PCS: 
39.60
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
42.25
3Lo<+2T < 4.17
3F!< < 2.83
FSSp4 3.20
StSq2 2.77
2A x 3.52
CSp2 1.92
CCoSp3 3.60
TES: 
22.01
Components
PCS: 
20.24
Free Skating
61.80
3F!<+2T < 4.13
3F!< < 2.97
2Aq 2.64
FCCoSp2V 2.07
2A<<+2T< << 1.59
SSp4 2.75
2F x 1.44
3Lo<< x << 1.08
StSqB 1.50
3Lo<<+SEQ+1Lo* x * 0.65
CCoSp4 3.85
TES: 
24.67
Components
PCS: 
38.13
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
34.35
3S<<+2T << 1.95
2A 3.30
LSp2 1.90
StSq2 2.69
2F x 1.98
FSSp1 1.73
CCoSp3 3.20
TES: 
16.75
Components
PCS: 
17.60
Free Skating
64.93
2Lz+2Lo 3.87
2A< < 1.32
2F!+1Eu+2S ! 3.48
LSp2 2.22
2A<+2T < 3.24
3S<< << 0.87
2Lz x 2.31
StSq2 2.77
FCSp2 2.61
2F!q x ! 1.44
CCoSp3 3.40
TES: 
27.53
Components
PCS: 
38.40
Deductions: 
-1

Short Program
31.45
2A<< << 0.55
2Lz+2T 3.26
FSSp1 1.93
2F 1.80
LSp3 2.88
StSq2 2.60
CCoSp2 2.75
TES: 
15.77
Components
PCS: 
16.68
Deductions: 
-1
Free Skating
64.64
2A<+1Eu+2S < 3.91
2Lo 1.76
2F! ! 1.56
FCCoSp2V 2.20
2Fe+2T e 2.31
2Lz+2T x 3.74
2S x 1.52
CCoSp3 3.30
2Lz x 2.31
StSq1 1.98
LSp3 2.72
TES: 
27.31
Components
PCS: 
37.33

Short Program
32.21
2A 1.98
2F 1.80
FSSp4 3.00
CCoSp4 3.73
2Lz<+2T<< x << 1.45
StSq1 1.80
LSp4 2.79
TES: 
16.55
Components
PCS: 
16.66
Deductions: 
-1
Free Skating
61.78
2A< < 1.67
2S 1.34
2Lz!q+1Eu+2S ! 3.13
FSSp4 3.30
2Lzq+2T< < 2.23
2F<+2Tq < 2.02
StSq1 1.80
CCoSp3 3.30
2Lo x 1.87
2F!< x < 1.20
LSp3 2.72
TES: 
24.58
Components
PCS: 
37.20

Short Program
31.22
3S<+COMBO < 1.72
2Aq 2.97
LSpB 1.20
2F 1.92
FSSp 0.00
StSq2 2.86
CCoSp2 2.75
TES: 
13.42
Components
PCS: 
18.80
Deductions: 
-1
Free Skating
57.38
2A<+2T < 3.50
3S<< << 0.82
3S<<+2T< << 1.73
LSpB 1.24
2Lz 1.47
2A< x < 2.20
2Lz+1T x 2.61
StSq1 1.86
2F x 2.04
FCSpB 1.65
CCoSp1V 1.60
TES: 
20.72
Components
PCS: 
36.66

Short Program
33.87
3Sq+1T* * 2.15
A* * 0.00
FSSp3 2.86
LSp3 2.56
StSq2 2.86
2F x 2.04
CCoSp3 3.30
TES: 
15.77
Components
PCS: 
18.10
Free Skating
53.23
2A<+1Eu<<+2S << 2.62
3Lo<< << 1.19
3S<< << 0.65
3S<<+REP << 0.26
LSp4 2.97
2F x 1.98
2A<<+2T< x << 1.80
StSq1 1.80
2F x 1.98
CCoSp3 3.30
FSSp 0.00
TES: 
18.55
Components
PCS: 
36.68
Deductions: 
-2

Short Program
29.73
2A<< << 0.55
2F! ! 1.56
FSSp 0.00
2Lz+2Tq 2.49
StSq2 2.51
CCoSp4 3.73
LSp1 1.35
TES: 
12.19
Components
PCS: 
17.54
Free Skating
56.85
1A+2T 2.40
2Lo 1.70
2A<< << 0.62
FCSp3 2.89
2F!+1Eu<<+2S << 2.44
2F x 1.44
StSq1 1.92
2Lz x 2.31
2Lz+2T x 3.53
CCoSp1 1.73
LSp3 2.40
TES: 
23.38
Components
PCS: 
33.47

Short Program
29.31
2S+COMBO 0.65
2A< < 1.32
2F! ! 1.68
FSSp3 2.60
LSp1 1.45
StSq2 2.60
CCoSp2 2.67
TES: 
12.97
Components
PCS: 
17.34
Deductions: 
-1
Free Skating
55.26
2Lz 2.31
3S<< << 0.65
2A<+1Eu+2F < 4.41
FCSp3 3.27
2Lo 1.42
2A< < 1.32
3S<+REP x < 0.93
FCCoSp3 3.00
StSqB 1.65
2F x 1.92
CCoSp2 2.58
TES: 
23.46
Components
PCS: 
34.80
Deductions: 
-3

Short Program
23.41
2F 0.90
2Lze+2T<< << 1.24
1A* * 0.00
LSp2 1.90
StSq1 1.86
FSSp1 1.87
CCoSp1V 0.90
TES: 
8.67
Components
PCS: 
15.74
Deductions: 
-1
Free Skating
52.48
2F 1.26
2Lze+1Eu+2S e 2.98
2Lze e 1.18
2F 1.80
2A<< << 0.77
FCSp1 2.03
StSq2 2.60
2S x 1.34
2A<< x << 0.81
CCoSp1 2.20
FCCoSp2 2.58
TES: 
19.55
Components
PCS: 
32.93

Short Program
21.98
2Lze+COMBO e 0.84
2F 1.50
LSp3 2.08
StSqB 1.30
FSSp1 1.80
2A<< x << 0.66
CCoSp 0.00
TES: 
8.18
Components
PCS: 
14.80
Deductions: 
-1
Free Skating
39.39
2Lz!<< << 0.30
2F<< << 0.25
2Lo+1Eu+2S< < 2.73
2T<< << 0.23
LSpB 1.28
StSqB 1.50
FCSp2 2.30
2Lze<< x << 0.29
2Loq 1.42
2S<* x * 0.00
CCoSp2V 1.82
TES: 
12.12
Components
PCS: 
28.27
Deductions: 
-1

Short Program
20.81
2Lo+COMBO 0.85
FSSp1V 1.35
StSq1 1.74
LSpB 1.20
2F< < 0.72
1A* x * 0.00
CCoSp2V 1.69
TES: 
7.55
Components
PCS: 
14.26
Deductions: 
-1
Free Skating
39.08
2F 0.90
2Lo+2T<< << 1.48
FCSp1 1.58
2Lz<< << 0.30
2F< < 0.77
CCoSp2V 1.88
2Lo x 1.87
StSqB 1.30
2S<+2T<< x << 1.06
1A x 1.14
CCoSpBV* * 0.00
TES: 
12.28
Components
PCS: 
28.80
Deductions: 
-2

WD Yeva Marienko WD
WD Dariya Nedova WD
WD Varvara Parasochka WD
WD Maryna Feldi WD
Short Program
Referee Senem AHISKAL
Technical Controller Eva Szilagyi
Technical Specialist Andrejs Brovenko
Assistant Technical Specialist Artem KNYAZEV
Judge 1 Igor Fedchenko
Judge 2 Ece ESEN
Judge 3 Viktoriia SACHKOVA
Judge 4 Iurii Kliushnykov
Judge 5 Florence VUYLSTEKER
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY
Free Skating
Referee Senem AHISKAL
Technical Controller Eva Szilagyi
Technical Specialist Andrejs Brovenko
Assistant Technical Specialist Artem KNYAZEV
Judge 1 Igor Fedchenko
Judge 2 Ece ESEN
Judge 3 Viktoriia SACHKOVA
Judge 4 Iurii Kliushnykov
Judge 5 Florence VUYLSTEKER
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY
Ladies
 Rank Details  
Short Program
41.69
3Lz 2.95
3F+COMBO 2.65
FCSp3 3.17
2A x 3.85
StSq2 2.86
CCoSp4 3.62
LSp4 3.33
TES: 
22.43
Components
PCS: 
21.26
Deductions: 
-2
Free Skating
79.93
Lz 0.00
1A 0.66
3F 5.30
3Lz< < 2.83
ChSq1 3.33
3Lo< < 1.96
3Lo+2T x 7.15
2A+2T x 5.28
3S* * 0.00
FCSp3 3.36
LSp3 3.04
StSq3 3.52
CCoSp4 3.97
TES: 
40.40
Components
PCS: 
40.53
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
46.42
3Tq+3T< < 6.16
3Lo<< << 0.85
FCSp2 2.76
2A x 3.96
CCoSp2 2.75
StSq3 3.74
LSp3 2.72
TES: 
22.94
Components
PCS: 
23.48
Free Skating
71.29
2A+3T< < 6.21
3Lz<< << 1.05
3Lo<< << 0.85
2F 1.80
FCCoSp4 4.08
ChSq1 3.83
3Lo<<+REP x << 0.52
2A< x < 1.58
3S<< x << 0.78
StSq2 2.86
CCoSp3 3.40
LSp3 2.80
TES: 
29.76
Components
PCS: 
42.53
Deductions: 
-1

Videos


Short Program
43.15
2A 2.31
FSSp2 2.53
3Lz+1T* * 2.95
3S x 4.87
StSq2 2.69
CCoSp4 3.73
LSp4 2.79
TES: 
21.87
Components
PCS: 
21.28
Free Skating
62.42
2A 3.08
3Lz 2.95
3S+2T 5.74
3Lz+REP 1.18
3S 2.15
3Loq 2.94
2A+3T<< x << 3.41
FSSp2 2.38
LSp2 1.90
StSq2 2.60
ChSq1 3.50
CCoSp4 3.73
TES: 
35.56
Components
PCS: 
35.86
Deductions: 
-9

Videos


Junior Ice Dance
 Rank Details  
Rhythm Dance
49.09
SqTwW4+SqTwM4 7.56
MiSt2 7.92
2BLB+kpNNNN 2.50
1BL1+kpNNNY 3.50
RoLi4 6.07
TES: 
27.55
Components
PCS: 
21.54
Free Dance
80.20
OFStW2+OFStM3 6.93
ChSl1 2.48
SyTwW3+SyTwM4 6.95
DiSt2 7.92
CuLi4 5.76
CoSp4 6.56
ChSt1 2.48
RoLi4 6.22
TES: 
45.30
Components
PCS: 
34.90

Videos

Free Dance
Referee Iurii Kliushnykov
Technical Controller Olena Lisova
Technical Specialist Sylwia NOWAK TREBACKA
Assistant Technical Specialist Maria Tumanovska-Chaika
Judge 1 Iurii Kliushnykov
Judge 2 Oleh Saprykin
Judge 3 Ubavka NOVACOVIC-KUTINOU
Judge 4 Yan Lukouski
Judge 5 Ece ESEN
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY
Rhythm Dance
Referee Iurii Kliushnykov
Technical Controller Olena Lisova
Technical Specialist Sylwia NOWAK TREBACKA
Assistant Technical Specialist Maria Tumanovska-Chaika
Judge 1 Iurii Kliushnykov
Judge 2 Oleh Saprykin
Judge 3 Ubavka NOVACOVIC-KUTINOU
Judge 4 Yan Lukouski
Judge 5 Ece ESEN
Data Operator Svyatoslav Karpov
Replay Operator Sarah DONNELLY